Gömük Diş

Ağız içinde sürmesi gereken yere herhangi bir neden dolayısıyla sürememiş bu nedenle diş eti veya kemik atında kalmış dişlere gömülü dişler denir

Devamı

Apikal Rezeksiyon

Apikal rezeksiyon cerrahi bir diş tedavisidir. Kanal tedavisi görmüş veya herhangi bir sebepten ötürü geleneksel olarak kanal tedavisi yapılamayan ve bu duruma kök ucunda iyileşme göstermeyen inatçı abselerin varlığında dişin kök ucuyla beraber etrafında enfeksiyondan etkilenmiş olan dokularında kesilerek çıkarıldığı bir cerrahi tedavi yöntemidir.

Devamı

20 Yaş Dişleri

Ağızda diş dizisinin en sonunda yer alan ve en son ağız ortamına süren dişler üçüncü azı dişleri yani 20 yaş dişleridir. Halk arasında 20’lik olarak isimlendirilirler. Genelde yirmi yaş dişleri 17 ila 25 yaşları arasında sürmeye başlarlar fakat hiç sürmediği gibi daha geç yaşlarda da sürebilme ihtimali vardır. Bu dişlerin çekilmesi gerekip gerekmediği konusu tartışmalıdır.

Devamı

Çene Kistleri

Yumuşak doku içerisinde veya kemik dokusu içerisinde oluşan, içinde kimi zaman kıvamlı bir sıvı bulunan, etrafı yumuşak dokuyla kaplanmış boşluklar “kist” olarak tanımlanır. Bulundukları doku içerisinde genişleyerek büyürler ama büyüme bu büyüme yavaş ilerler. Kistler, insan vücudunun her bölgesinde oluşabilse de, en sık çenelerde görülürler.

Devamı