Tam (Total) Protez

NEDİR?

Tam protezler hastanın ağız içinde hiç bir dişinin kalmadığı durumlarda özellikle hastaya çiğneme fonksiyonunu, estetiği ve konuşma fonksiyonunu geri kazandırmak için yapılan damaklı ve hareketli protezlerdir. Tam protezler dişler olmadığı için ağız içinde damaklardan, yanak ve dudak dokularından destek almaktadır.

Tam Protez

KİMLERE UYGULANIR?

Tam protezler günümüzde implant destekli olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmış olsa da klasik anlamda doku destekli tam protezleri; hiç dişi olmayan hastalarda, implant yapılmasına engel sistemik rahatsızlığı olan hastalarda kullanmaya devam edilmektedir.

Tam Protez

NASIL YAPILIR?

Tam protezler planlanırken hastanın dokularındaki kayıp miktarı önemlidir. Protez yapımında detaylı muayene ve doğru planlama öncelikle yapılması gereken işlemdir. Hastaya özel ölçü kaşığı hazırlanması ve basit anlamda analiz yapılabilmesi için aljinat ölçü alınır. Daha sonra hassas ölçü alınarak dokuların tüm detayları ve anatomisi alçı modele aktarılır. Bu aşamadan sonra hastaya estetiği ve fonksiyonu geri kazandırmak için belirli ölçümler yapılır ve çenelerin uzay boşluğundaki durumu artikülatör adını verdiğimiz çeneleri taklit eden aletlere aktarılır. Bu aşamadan sonra hastamıza dişleri dizilmiş olan bir protez ile prova yapılır ve eğer bir problem yok ise son aşama olan bitim protezi hastaya teslim edilebilir.

Tam Protezler Sonrası

SÜREÇ NASILDIR?

Tam protezler tamamen dokulardan destek alan protezler olduğu içi adaptasyonu uzun sürer ve zordur. Hastalarımızın kullandığı proteze dokular ve dil adapte olacaktır. Bu aşamada yumuşak dokulara vuracak, acıtacak hatta belki yara bile yapacaktır. Bu süreç tamamen doğaldır fakat kalıcı değildir çünkü bütün dokular tamamen protezlere uyum sağlayacaktır. Üst çene anatomisinden dolayı adaptasyon bir miktar daha kolaydır fakat alt çene kemiğinde meydana gelen erime ve dilin sürekli hareket eden bir organ olmasından dolayı bu çenede adaptasyon daha zor olacaktır.

Tam Protezlerin

BAKIMI NASIL YAPILIR?

Tam protezler hareketli protezlerdir ve yemeklerden sonra hem protez hem de ağız içi temizlenmelidir. Özellikle geceleri protezlerin ağızda takılı kalmaması gerekmektedir.  Tam protezler düzenli olarak temizleme tabletleri ile temizlemelidir. Bu şekilde protezlerin hem ömrü uzamış olup hem de daha randımanlı kullanılması sağlanmış olacaktır.

Tam Protezlerin

KULLANIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Tam protezlerin tesliminden sonra kullanım ve alışma güçlüğü olması normaldir. Protez kullanımına başladıktan sonra ilk zamanlarda küçük lokmalar halinde ve yumuşak gıdalar ile beslenmek gerekmektedir. Tam protezler bütün dokuların fonksiyonuna göre ve hassas ölçüler ile yapılmış olsa bile protezin kenar uyumlarının tamamlanması zaman alabilir ve bu süreçte protez kenarları yumuşak dokuda yaralar yapabilmektedir. Bu yaraların hekim tarafından tespiti ve protezin ağıza uyumlandırılması neticesinde protez kullanımı zamanla daha rahat bir hal almaktadır. Protezlerle istenildiği gibi konuşmak biraz zaman alabilir ama bu durum önemli bir sorun değildir. Özellikle egzersiz yapılmalı yüksek sesle okuma yapılmalı ve doğru telaffuz edilmeyen kelimeler tekrar edilerek normal hale getirilmeye çalışılmalıdır.

Gingivektomi ve Gingivoplasti konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.