Ortodonti uzmanları çene, diş ve yüzün uyumu ile ilgili problemlerde hastalara iki türlü tedavi yaklaşımı sunmaktadırlar. Bunlardan biri büyümesini henüz bitirmemiş çocuklarda yani erken dönemde hareketli olan (takıp çıkarılabilen) aygıtlarla çenelerin büyüklük ve yön probleminin çözülmesinde kullanılır. Bir diğeri ise daha çok erişkinlerde kullanılan ve çenelerin pozisyonlandırılmasından çok dişsel olarak tedavi eden sabit yada hareketli (şeffaf plak) sistem ile tedavi edilebilmektedirler. Ortodonti uzmanlarının tercih ettiği sabit apareylere bakacak olursak bunlar 4 grupta toplanmaktadır; Braket ( metal, porselen, lingual ) , sabit fonksiyonel aygıtlar, genişletme aygıtları, pekiştirme aygıtlarıdır.

Sabit Ortodontik Aygıtlar

NELERDİR?

A. BRAKETLER
En yaygın şekilde uygulanan sabit ortodontik tedavi yöntemi olan braket tedavisi, ark telleri, braketler ve lastiklerin kullanımından oluşur. Bu malzemelerin oluşturduğu mekanikle dişler arasında bir kuvvet ve gerginlik yaratıldıktan sonra, dişlerin yerlerinde aşamalı olarak değişme gerçekleşmesi sağlanır. Hedeflenen sonuca ulaşabilmek amacıyla braketler düzenli olarak, aylık periyotlarla kontrol edilir, gerekli ayarlamalar yapılır. Bugün hastalar arasında en çok tercih edilen braketler daha hafif ve küçük yapıya sahip olan, metal içeriği az olan braketlerdir. Braketlerin görüntüsünden hoşlanmayan ve gözükmesini istemeyen hastalar, şeffaf braketleri tercih etmektedir. Küçük yaşta ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan hastaların sıklıkla tercih ettiği braketler ise renkli alternatifler olmaktadır.

1. Metal Braketler

En sık kullanılan braket tiplerinden biridir. Hastanın isteğine ve ortodonti uzmanıyla birlikte verilen karara göre dişlerin dış tarafına yerleştirilir. Genel olarak en belirgin braket tipi olduğu söylenebilir, ancak metal braketlerin de farklı malzemelerden üretilen türleri vardır.

2. Porselen Braketler

Sıklıkla tercih edilen bir diğer ortodontik tedavi mekaniklerindendir. Metal braketlere kıyasla daha az belirgin olduklarından, tedavi boyunca daha estetik bir görüntü sağlarlar. Şeffaf braketler olarak da bilinirler.

3. Lingual Braketler

Yetişkin hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen, farklı bir braket çeşitidir. Bu tedavi yönteminde braketler dişlerinin ön yüzeylerine değil, arka yüzeylerine (dil ve damak kısmına) yapıştırılır. Bu nedenle dışarıdan bakıldığı zaman görünmeyen ortodontik tedavi türüdür.

B. FONKSİYONEL AYGITLAR

• SABİT FONKSİYONEL AYGITLAR

Ancak ortodonti uzmanlarının takıp çıkarabileceği aygıtlardır. Çene yapısındaki bozuklukları tedavi etmek amacıyla kullanılan aygıtlardır. Fonksiyonel aygıtlarda amaç, tedavi uygulanan hastanın kendi çene ve kas fonksiyonlarından yararlanmak, böylece ortopedik bir etki yaratarak çene konumunu istenen hale getirmektir. Görülen bozukluğun nedeni ve seviyesine göre bu aygıtların ağız dışı apareylerle güçlendirilmesi mümkündür.

C. GENİŞLETME AYGITLARI

• SABİT GENİŞLETME AYGITLARI

Bazı ortodontik tedavilerde çene darlığından şikayetçi hastalarda çeneyi genişletmek amacıyla kullanılır. Hızlı genişletme aygıtları olarak da bilinirler. Genişletme aygıtları hem alt hem de üst çenede kullanılabilir.

D. PEKİŞTİRME AYGITLARI

• ÜST VE ALT ÇENE PEKİŞTİRME APAREYLERİ

Ortodontik tedavi sonrası elde edilen diş pozisyonlarını sabitlemek ve korumak için kullanılırlar. Dişlerin arka kısımlarına yani dil ve damak taraflarına yapıştırıldıklarından görünmezler. Dili rahatsız etmezler ve konuşmayı etkilemezler. Sadece ortodonti uzmanlarının kararıyla çıkarılabilirler.

Hareketli Ortodontik Apareyler

NELERDİR?

Bir diğer adıysa şeffaf plaklar günümüzde genellikle erişkin hastalar için ortodonti uzmanları tarafından planlanmaktadır. Hastaların telsiz tedaviyi tercih ettikleri zaman önerilen tedavi şeklidir. Günümüzde daha fazla ortodonti uzmanı, dişlerdeki çarpaşıklık, seyreklik ve pozisyon bozukluklarını tedavi etmek amacıyla bu yönteme başvurmaktadır. Şeffaf apareylerde teller ve braketler kullanılmaz. Hasta bu plakları ortodonti uzmanının belirlediği sürelerde takar ve yemek yemeden önce, dişlerini fırçalamadan ya da diş ipi kullanmadan önce kolayca çıkarabilir ve temizliğini yaptıktan sonra da kolayca takabilir. Şeffaf plak tedavisi; ortodonti tedavi sistemleri içerisinde dişlerde en az belli olanı ve en konforlusudur. Bu yüzden halk arasında “telsiz ortodontik tedavi” olarak bilinir.

Telsiz Ortodonti ile

Düzgün Dişlere Sahip Olabilir Miyim?

Tüm tedavilerde olduğu gibi ortodontik tedavide de teşhis, tedavi planı ve tedavi hedefleri çok önemlidir ve ancak bunlar doğru saptanırsa kullanılacak tedavi mekanikleri başarılı olur. Gerekli tüm tıbbi bilgiler alınarak, kullanılacak tedavi mekanikleri ve tedavi hedeflerinin detayları hasta ile birlikte saptanırsa, hasta tedaviye dahil olacağından ve hastanın beklentileri gerçekçi olacağından, en üst düzeydeki hasta motivasyonu ile başarılı sonuçlar elde edilecektir. Şeffaf plakların bu bağlamda hastaları en çok motive eden tedavi mekanikleri olduğu görülmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisine Alternatif

Bir Tedavi Şekli Var Mı?

Evet. Şeffaf plaklarla tedavide istenen sonuç elde edilemez ise, ortodontik probleminiz ileri seviyede ve braketlerin görünümünden rahatsızsanız sıklıkla tercih edilen porselen braketler ve lingual braketler size en uygun seçenek olabilir. Metal braketlere kıyasla daha az belirgin olduklarından, tedavi boyunca estetik bir görüntü sağlarlar. Ortodonti uzmanımız ortodontik muayenenizi yaptıktan sonra en uygun braket seçeneğini size açıklayacaktır.

Şeffaf Plak ve Diş Teli (Braket) Tedavinizi Mutlaka Ortodonti Uzmanlarına Yaptırınız.

Sabit Ortodontik Tedaviler konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.