Porselen Diş Kaplamaları

NEDİR?

Halkımız arasında kaplama olarak isimlendirilen protezler birçok nedenden dolayı kaybedilmiş dişlerin yerine, öncelikle estetik problemlerin giderilmesi, hastanın çiğneme ve konuşma gibi temel fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için yapılan yapay dişlerdir. Ağız içindeki çürükler, aşırı madde kaybına uğramış dişler veya dişlerde meydana gelen dizilim hataları gibi problemlerin düzeltilmesinde geriye kalan sağlam ana dişi kurtarmak veya dişlerin düzgün dizilimi sağlamak adına porselen kaplamalar uygulanan tedavilerden biridir.

Protez uygulamalarındaki

AMAÇ NEDİR?

Protez uygulamalarındaki amaç kişiye özel bir şekilde hastanın kendi yüzü ile uyumlu, doğal dişlere en yakın çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını yerine getirebilecek yapay dişler yapmaktır.

Porselen kaplama

KİMLERE YAPILABİLİR?

  • Herhangi bir nedenden dolayı bir veya birden çok dişini kaybetmiş kişilere
  • Aşırı madde kaybına uğramış, kırılmış, renklenmiş ya da şekil açısından estetik olmayan dişlere sahip hastalarda
  • Ortodonti tedavisi ile dişlerinin çapraşıklığını gidermek istemeyen hastalara
  • 18 yaşından büyük bütün bireylere porselen kaplama yapılabilir.

Metal destekli

Porselen dişler nedir?

Metal destekli porselen kaplamalar isminden de anlaşılabileceği gibi, alt yapısının yapım aşamasında metal alaşım kullanılarak yapılmış ve üzerine belirli laboratuvar prosedürlerince porselen işlenen kaplamalardır. Diş dokusuna uygun tamamen biyouyumlu bir şekilde Krom-Kobalt ya da Krom-Nikel alaşımlardan hazırlanan ve bu sayede çiğneme basınçlarından minimum seviyede etkilenmesi sağlanan kaplamalarıdır. Alt yapıdaki metal, ışık geçirgenliği özelliğine sahip olmadığından dolayı özellikle diş eti ve porselen birleşim hattında mat ve koyu bir görüntü verebilmektedir. Bu nedenle metal destekli kaplamalar ön bölgedeki estetik beklentinin yüksek olduğu gülme hattı dişlerinde kullanımı tavsiye edilmez.

Porselen kaplamaların ömrü

NE KADARDIR?

Porselen kaplamaların ideal bir kullanım süresi içerdiği malzemelerin bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar ortalama 7-10 yıl kadar düzenli kontroller ve iyi bir ağız hijyeni ile sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Porselen kaplamaların daha uzun süre hizmet etmesi için sürekliliği olan detaylı bir ağız bakımı şarttır. Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine, estetik olarak kötü bir görüntüye, kaplama altındaki dişlerde çürüğe ve enfeksiyona neden olabilirler. Bu rahatsızların neticesinde diş kayıpları kaçınılmaz bir sondur. Bu nedenle eskimiş protezlerin yenilenmesini tavsiye etmekteyiz.

Porselen kaplamaların

BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Çeşitli sebeplerden dolayı çok sayıda hasta kaplama veya köprü protezleri kullanıyor. Protez sonradan vücuttaki bir problemi gidermek amaçlı bir yapı olduğu için bakımı çok büyük önem arz eder. Toplum içinde yaygın olan bir yanlış görüş vardır oda protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyaç duymadığıdır. Protezler doğal dişlerden daha çok besin birikimine ve bakteri plağı oluşumuna elverişli bir haldedir. Bu sebeplerden dolayı protezlerin ara yüzlerinin diş ipleri ile köprülerin gövde altlarının özel diş ipleri (superfloss) ile ve rutin fırçalama ve gargaralar ile düzenli ve etkili bir şekilde temizlenmesi protezlerin ömrünün daha uzun olmasına ve daha konforlu kullanılmasına zemin oluşturmaktadır. düzenli bir bakım yapılmadığı takdirde ağız kokusu, protezlerde renklenme, çürük, enfeksiyon ve ağrı kaçınılmazdır.

Porselen kaplamalar konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.