LINGUAL ORTODONTİ (INCOGNITO)

NEDİR?

Lingual ortodontik tedavi (incognito) dil ve damak tarafından yani dişlerin iç tarafından tel takılarak yapılan tedavidir. Halk arasında görünmez diş teli olarak adlandırılmaktadır. Lingual ortodontik tedavi dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek için kullanılmakta ve braket adı verilen parçalar ve bu parçaların içinden geçen tellerin dişlerin görünmeyen yüzüne uygulanmasından dolayı estetik beklentisi yüksek hastalara sıklıkla uygulanmaktadır.

LİNGUAL ORTODONTİK TEDAVİ

NASIL UYGULANIR?

Öncelikle detaylı bir uzman hekim (ortodontist) muayenesi şarttır. Daha sonra tedavi metodu olarak görünmez tel tedavisi seçilir ise dişlerin tamamının hassas bir şekilde ölçüsü alınır. Alınan ölçü neticesinde dişlerin arka yüzeylerine uyumlu ve sadece tedavi edilecek kişiye özel olarak hazırlanan braketler laboratuvarda hazırlanır uygulama yapacak hekime yollanır. Daha sonra hazır olarak gelen braketler dişlerin arka yüzeyine uygulanır ve tel bu braketlere takılır. Periyodik kontroller neticesinde istenilen sonuca estetik bir yöntemle ulaşılmış olunur. Bu braketler genelde yurtdışındaki merkezlerde hazırlanmaktadır.

LİNGUAL ORTODONTİK TEDAVİNİN

AVANTAJLARI NELERDİR?

Lingual ortodonti dişlerin iç tarafından yapıldığı için çok estetik bir yöntemdir. Bu yöntemde ağızda tellerin olduğu anlaşılmaz. Bu yöntemde tedavi süresi normalden biraz daha uzun sürebilir fakat tedavi belli olamadığından hastalarda bir rahatsızlık oluşturmaz. Görünmez tel tedavisi pahalı bir yöntemdir. Genelde tercih eden hastalar estetik olarak ön planda olan bireylerdir. Tedavi bütün hastalara uygulanabilmektedir.

Lingual Ortodontik Tedavi konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.