KANCALI (PARSİYAL) DİŞ PROTEZLERİ

NELERDİR?

Sabit protez uygulaması yapılamayan durumdaki çenelere uygulanan protezlerdir. Protezler dişsiz olan bölgelere yerleşir ve dişsiz olan bölgenin önünde bulunan dişe kanca ile bağlandığı için kancalı protezler olarak adlandırılırlar. Günümüzde implantlar ile dişsiz alanların rehabilitasyonun yaygınlaşması sonucunda çok fazla uygulanan bir protez çeşidi değildir. Parsiyel diş protezlerinin yapım aşamaları tam protezlerin aşamalarıyla aynıdır. Kancalı protezler ölçü ve prova seanslarıyla beraber ortalama 5 seansta hazırlanır. 5 seans için ortalama 2 hafta idealdir.

Bu protezlerin tutuculuk sağlaması ve dişsiz alanlar arasında bağlantı kurması için metal bir iskelet üzerine yapılırlar. Bu metal iskelet alt çenede ön dişlerin arka tarafından geçen bir bar ile; üst çenede ise damaktan geçen barlardan oluşmaktadır.

Metal alt yapı protezlere başlangıçta alışmayı zorlaştırabilir. Alışma süreci ve adaptasyon sürecinden sonra protezleri kendi dişinizmiş gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Parsiyel protezler de dayanak olarak var olan dişler ve yumuşak dokular kullanıldığından ve de dişlere tutunan kancalardan dolayı ciddi bir tutuculuk problemi yaşanmaz. Çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlarda da problem yaşanmaz fakat sabit protezlerdeki konforu sağlamazlar. Belirli bir süre kullanımından sonra kancalarda gevşeme meydana gelebilir ve tutuculuk azalabilir fakat bu durum hekim tarafından kancaların sıkıştırılmasıyla hızlıca giderilebilir.

KANCALI (PARSİYAL) DİŞ PROTEZLERİ

KULLANIRKEN DİKKAT ETMEM GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Parsiyel diş protezleri kullanımında dikkat edilmesi gereken en temel nokta kancaların takıp çıkarırken zarar görmemesine dikkat etmektir. Takıp çıkarma işlemlerinde dişlere paralel ve yavaş hareketler yapılmalıdır. Protezleri dişlerin üzerine havada bırakıp sonra ısırma hareketiyle yerine oturtmamak gerekir çünkü var olan kancalar(kroşe) eğilebilir veya kırılabilir. Protezlerin ve dayanak dişlerin bakımı ve temizliği de çok önemli olup her yemekten sonra dişler fırçalanmalı ve protezler de temizlenmelidir. Bu bakım hem dişlerin hem de protezin ömrünü uzatmaktadır.

Kancalı Diş Protezleri konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.