İmmediat İmplant

NEDİR?

Herhangi bir nedenle diş çekimi gerçekleştirdiğimiz ve yerine implant tedavisi planlaması yaptığımız hastalarımızda diş çekimini yaptığımız seansta hemen çekim boşluğuna implant uygulanması yaptığımız tedavi protokolüdür. İmmediat implant yapmak için ideal şartlarda çekim yapılacak olan dişte aktif bir enfeksiyon bulunmamasını isteriz ve yine ideal şartlarda çekim boşluğunu etrafında yeterli miktarda ve sağlıklı kemik dokusunun olmasını istemekteyiz. Bu tedavi protokolünde yaptığımız diş çekimini atravmatik yani çevre kemik dokuya neredeyse hiç zarar vermeden olmalıdır. Fakat kemik doku yetersizlikleri içinde implantın çevresine kemik tozu eklemesi yapılması gerekir.

İmmediat İmplant Tedavisi

NASIL YAPILIR?

İdeal koşullarda planlanan dental implant tedavisi için öncelikle diş çekimi gerçekleştirilir ve sonrasında yara yerinin tam iyileşmesi için gerekli olan 1,5 ila 2 aylık bekleme süresinden sonra dental implant yapılır. Ama elverişli şartlar olduğunda diş çekimi ve sonrasında hazır olan çekim boşluğuna immediat implant protokolüne uygun türde bir dental implant hemen lokal anastezi altında yerleştirilebilir. Bu işleme İmmediat implant uygulaması denir. Lokal anastezi altında çekim boşluğunun kemik kalitesi ve hacmi açısından en uygun olduğu yere implant için özel frezler ile yuva hazırlanır ve boşluğa implant hemen yerleştirilir. Kemik ile implant arasında beklenen muhtemel boşluğa kemik tozu eklenir ve yumuşak doku dikişler ile primer yani uç uca kapatılır. Post op bakım ve takip ile çok başarılı sonuçlar alınmakta ve implant için çekim sonrasında gereken bekleme süre ortadan kalkmaktadır.

İmmediat İmplant

KİMLERE YAPILABİLİR?

İmmediat implant genellikle ön dişlerde uygulanır. Dişin mümkün mertebe atravmatik olarak çekildiği ve çekim sonrasında çevresel kemik dokusunun sağlam olduğu hastalara uygulanmaktadır. Diş çekimi travmatik olduğu ve kemik kaybının çok olduğu durumlarda yapılması tercih edilmez. Ayrıca akut enfeksiyon olan dişlerde yapılmaması tercihtir.

İmmediat İmplant Tedavisi

SONRASI NELER YAPILMALI?

İmmediat implant sonrası geçici sabit bir diş planlanıp uygulandığı durumlarda hastanın yumuşak besinler tüketmesi önerilir. Buna ek olarak hekimin operasyon sonrası önerilerine ve verdiği ilaçlara çok iyi uyulması gerekmektedir. Şişlik ve ödem oluşmasını engellemek için soğuk kompres uygulaması yeterli olacaktır.

İmmediat İmplant Tedavisinin

AVANTAJLARI NELERDİR?

İmmediat implantın en büyük avantajı bekleme süresinin çok kısalmasıdır. Bu protokol sayesinde diş çekiminin iyileşme süresi beklenmez. Çekim işlemi ile aynı anda olması hastanın ikinci kez bir cerrahi müdahaleye bağlı sıkıntısının oluşmasını da önler. Ayrıca çoğu zaman hastaya İmmediat implantın üstüne geçici sabit diş yapıldığı için hasta dişsiz de kalmaz.

İmmediat İmplant konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.