HASSAS BAĞLANTILI PROTEZ

NEDİR?

Hassas bağlantılı protezler halk arasındaki ismi ile çıt çıtlı protezlerde hareketli diş protezlerinin bir çeşididir. Bu protezler özel bağlantı parçaları ile ağızda var olan destek dişlere bağlanırlar. Genelde sabit diş protezleri yapılamayacak durumda olan hastalara uygulanırlar. Kancalı protezlere göre çok estetiktirler çünkü destek dişlere metal kancalar aracılığı ile bağlanmazlar bağlantı parçaları tamamen gizlidir.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

NASIL YAPILIR?

Öncelikle hassas bağlantılı protezlerin planlanmasında detaylı ağız içi muayenesi ve radyolojik tetkikler önemlidir. Bu protezlerin uygulanması için destek dişlerin kesilip kaplanması gereklidir ve bu kaplamaların dişsiz olan bölgeye bakan tarafına hareketli olan protezin bağlanabilmesi için özel bir parça eklenir.

Bu parça ile hareketli protezin içine yerleştirilen yuva anahtar kilit gibi çalışmaktadır ve tamamen gizli olarak protezin içinde kalmaktadır. Bu protezlerde de dişsiz alanları birbirine bağlanması için metal barlar kullanılmaktadır. Kancalı protezlere göre çok daha estetik protezlerdir ve kullanımları çok daha konforludur.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

KİMLERE UYGULANIR?

  • Sabit protez yapılamayacak durumda olan bütün hastalara uygulanabilir.
  • Aynı zamanda kancalı protez planlanabilen bütün hastalara da uygulanabilmektedir.
  • İmplant tedavisi ile protez yapılamayacak durumda olan tüm hastalara da uygulanabilmektedirler.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER

SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hassas bağlantılı protezlerde bağlantı için kullanılan parçalar önemlidir çünkü bu parçalar sürekli takıp çıkarılan ve fonksiyon gören parçalardır.

Bu parçalarda zamanla iç lastiklerinde aşınma ve uyum problemi olabilir fakat önemli bir problem değildir ve hızlıca değiştirilebilir. Bu protezlerinde düzenli olarak bakıma ve temizliğe ihtiyacı vardır. Her yemek sonrası sabit dişlerin ve protezlerin fırçalanması ve temizlenmesi gerekmektedir.

Hassas Bağlantılı Protezler konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.