Gömük Diş

NEDİR?

Ağız içinde sürmesi gereken yere herhangi bir neden dolayısıyla sürememiş bu nedenle diş eti veya kemik atında kalmış dişlere gömülü dişler denir.

Hangi Dişler

GÖMÜLÜ KALABİLİR?

Genelde dişleri kendi içerisinde kesici, küçük azı ve büyük azı olmak üzere grupladığımız zaman grubun içindeki son dişler genellikle gömülü kalmaktadır. Bu dişler başta 20 yaş dişleri olmak üzere, köpek dişleri ve küçük azı dişleri de olabilmektedirler.

Gömük Dişler

HANGİ DURUMLARDA VE NE ZAMAN ÇEKİLMELİDİR?

Gömülü dişlerde özellikle çekimli tedavi genellikle 20 yaş dişlerinde uygulanmaktadır. 20 yaş dişleri ağızda en sonda yer alan dişlerdir. Diş fırçasıyla ulaşılması ve temizliğinin tam yapılması zor olan bir bölgede olduklarından dolayı diğer dişlere göre daha çabuk çürüme eğilimindedirler, bundan dolayı ağrılı bir duruma geçebilir ve ağız kokusuna sebep olabilirler.

20 yaş dişleri normal süreçte ağız içinde ideal yerine sürebildikleri gibi çenelerdeki yer darlığı, dişin pozisyonu ve üzerindeki kemik kalınlığına bağlı faktörler nedeniyle ideal pozisyonuna çıkamazlar. Kemiğin altında tam gömülü ve yarı gömülü olarak kalabilirler. Tam gömük 20 yaş dişleri çene kemiği içerisinde üzerinde hem kemik hem de dişeti bulunacak şekildedirler ve ağız ortamında hiç görünmez durumdadırlar. Yarı gömülü dişler ağız içi ile ilişkiye geçmiş durumda olup tamamının sürmediği dişlerdir ve üzerinde sadece diş eti olabildiği gibi yine hem diş eti hem de kemik olabilir. Yarı gömülü durumda dişetinden çıktıkları bölgede gıda birikimi olması sebebiyle dişetinde ya da dişin kendisinde enfeksiyona neden olurlar. Yine bu durumda dişin üzerinde diş eti bulunan bölge ısırma travması sebebiyle de enfekte hale geçip ağrılı bir durum oluşabilir. 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde oluşan şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında zorluk ve ağrıya neden olan bu tabloya perikoronitis adı verilmektedir.

Tam gömülü 20 yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık (eğrilik) yaratabilirler. Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler. Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak ciddi sorunlara yol açabilirler.

Herhangi bir soruna yol açmasa bile diğer dişlerin düzgün sıralanmaları için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi amacıyla çekilmeleri gerekebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı 20 yaş dişlerinin lokal anestezi ile yalnızca bulunduğu bölge uyuşturularak çekimi gerekmektedir.

Gömük Diş Operasyonları

NASIL UYGULANIR?

Gömük dişler lokal anastezi altında ağrısız gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar ile çekilir. Hangi dişin gömük olduğu ve gömülü olduğu pozisyon önem taşımaktadır. Bu durumların teşhisi için radyolojik muayene ve ağız içi muayene sonrasında yapılan değerlendirme ile anatomik oluşumlarla olan ilişkinin değerlendirilmesi ile operasyon yapılır.

Gömük Diş Operasyonu

SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Çekim sonrasındaki 24 saat süre ile tükürmek, gargara yapmak, pipetle beslenmek gibi ağız içinde negatif basınç oluşturan hareketler kanama kontrolü açısından yapılmamalıdır. İlk iki gün ılık veya soğuk taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her beslenme sonrası ağız içinde hijyeni sağlamak için diş fırçalamak ve anti bakteriyel ağız gargaralarını hekimin önerisi doğrultusunda uygulamak önemlidir. Yine hekimin önerisi doğrultusunda ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İlk 48 saat sigara içilmemelidir çünkü iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir. Çekim sonrası oluşması muhtemel ödem için 24 saat soğuk tampon uygulaması çok önemlidir.

Gömülü Diş Operasyonları konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.