Gold Bakım konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.

DentModern

Gold Bakım

DentModern Gold Bakım; tüm ağız bakımınızı kapsayan genel bir temizlik uygulamasıdır. Rutin diş taşı temizliğinin ardından air flow adı verilen basınçlı partikül ve su püskürten cihaz ile ulaşılması zor bölgelerdeki lekeler temizlenir. Daha sonra polisaj adını verdiğimiz cila patı ile dişlerin yüzeyi pürüzsüz hâle getirilir. Dişlerinizi daha güçlü hale getirmek için flor uygulamasıyla işlemlere devam edilir. Son olarak da devamlılık sağlamak adına fırçalama ve diş ipi kullanımı eğitimleri uygulamalı olarak gösterilerek ağız bakımınız tamamlanmış olur.

NEDEN DENTMODERN

Gold Bakımı Yaptırmalıyım?

Ağız bölgemiz sürekli aktivite içinde olan aslında bir organımızdır ve fonksiyonu gereği çiğneme ve öğütme işlemi yapmaktadır. Besin artıkları sürekli olarak bölgelerde birikip doğru temizlenememesiyle ağız içinde oluşan bakteri plağının kişinin günlük rutin bakımının yanı sıra dişlerin ve ağız bölgesinin de temizlenmesi gerekmektedir. Beslenme alışkanlıkları ve doğru fırçalamama neticesinde özellikle diş ve diş eti bölgesinde biriken bakteri plağı zaman içinde formunu  (kalsifiye olarak) ve rengini değiştirerek diş taşı haline dönüşür. Diş taşları diş eti rahatsızlıklarının temel sebebidir. kişi bu taşları ve renk değişiklikleri olan bölgeleri kendi imkanları ile temizleyemez. Temizlenmediği sürece de sürekli olarak taş birikimi ağız içinde hızla artar. Bu durum da ağız kokusu (halitosis), dişlerde sallanma, kırmızı renkli diş etleri, diş etlerinde kanama, kötü ağız tadı gibi bir çok duruma sebebiyet verir.  İşte bu sebeplerle ağız sağlığının temelinde hekim tarafından rutin temizlenme ve takip gerekmektedir. Kontrol altına almak için altı ayda bir takip edilmesi gerekir.

HANGİ UYGULAMALAR İLE

GOLD BAKIMI YAPIYORUZ?

İşlemler sırasında özellikle dudak çevresini çekiştirdiğimiz için bölgeye ve dudak köşelerine nemlendirici uygularız. Ardından rutin olarak kullandığımız titreşim ile çalışan ultrasonik temizleyiciler ile diş taşlarını temizleriz. Ondan sonra air flow adını verdiğimiz cihaz ile basınçlı partikül ve su püskürterek dişlerin aralarındaki ve üzerlerindeki bekleşmeleri gideririz. Bu işlemi müteakip, daha pürüzsüz bir diş yüzeyi elde edebilmek için özel bir pat(macun) ile diş yüzeylerini parlatırız. Daha sonra hastaya fırçalama eğitimi ve diş ipi kullanımı anlatır ve hasta üzerinde uygulamasını gösteririz. Özellikle dil temizlenmediği zamanlarda dil yüzeyi de temizlenir ve böylelikle ağız içinde bakteri yoğunluğu olan tüm alanlar arındırılmış olur. Son olarak hastaya Floyd’s jeli uygulayarak, diş minesinin gücünü artırır ve hastamıza bir sonraki randevusunu veririz.

İŞLEM SIRASINDA

ACI HİSSEDER MİYİM?

İşlemler sırasında çalışan cihazlar soğutma yapmak amacıyla su kullandığı için diş etinin çekilmesi sonucunda dentin ya da semen dediğimiz kök üzerinin açıkta bulunduğu bölgelerde ufak hassasiyetler gözlenebilir. Bunun yanı sıra subgingival diş taşlarının temizliğinde de bir miktar acı hissi ve hassasiyet olabilir. Bu durumlar dışında ağrı veya acı hissetmezsiniz. Sadece önemli bir şeytiğinin bulunduğu bölgelerde kanamalar gözlenebilir ancak bu, korkulacak bir durum değildir. İşlemlerin bitimini takiben geçen süreçte bölgede görünecek iyileşmeden dolayı kanamalar da duracaktır.

NE KADAR SÜRER?

Bir seansta yaptığımız Gold Bakım ortalama 45 dakika civarında sürer. Yoğun diş taşı mevcudiyeti veya diş eti altında çalışılması gereken durumlarda ise süre birazcık daha uzayabilir. Böyle durumlarda ikinci bir seans daha tedavi uygulanır ve genelde tüm tedavilerimizden sonra bir seans da kontrol yapılır

HANGİ PERİYOTLARDA

DEVAM ETMEM GEREKİR?

Hangi periyotlarda Gold bakım yapılacağı, yapılan ilk seanstan sonra hükümlerimizin belirlediği risk grubuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu risk grubunu oluşturan faktörler dişlerin pozisyonu, tükürüğün içeriği, fırçalama ve beslenme alışkanlıkları gibi plak birikimini ve diş taşı oluşumunu etkileyen faktörlerdir. Ortalama altı ayda bir kontrol yapılıp gerekli haller durumunda Foter bakım yapılır. Yüksek risk grubu kapsamında değerlendirdiğimiz hastalarda bu süre üç ay gibi sık kontroller halinde de devam edebilir.

GOLD BAKIM SONRASI

AĞIZ İÇİNDE NELER DEĞİŞİR?

Yaptığımız Gold Bakım sonrası eğer hastanın varolan sistemik rahatsızlık kaynaklı bir problemi yok ise diş etlerinde bulunan kanama diş etlerindeki kırmızı ve ödemli görüntü, ağız kokusu gibi bir çok hastanın yaşantısını olumsuz etkileyen faktörler ortadan kalkacaktır. Bunların yanı sıra uyguladığınız flouride jeli dişin mine tabakasının güçlenmesini ve daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda yaptığımız Polisaj yani profesyonel cila da işte iki mikron seviyesindeki var olan çizikleri doldurması sebebiyle dişlerin kısa sürede tekrar renklenmesini engelleyecektir.

İŞLEM İÇİN

KİMLER UYGUNDUR?

Gold Bakım aslında her yaştan ve bütün herkese yapılabilen bir tedavidir. Özellikle çocuklarda daha yüzeysel çalışma yapmaktayız ve hamilelerde sadece ikinci trimester yani üç ila altı aylık aralıkta bu tedavi uygulamaktayız.

İŞLEM SONRASI

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

İşlemden sonra flor uygulaması nedeniyle yarım saat kadar ağız çalkalanması önerilmez çünkü ağzı yıkamak florun etkinliğini azaltmaktadır ve bu sürede aynı şekilde tükürme ve yeme içme de önerilmemektedir. İşlem sonrası biraz hassasiyet görülse de uygulanan flor jeli ile dişlerdeki hassasiyet çok büyük oranda azaltmaktadır.

Gold Bakım konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.