Toplumda her bireyin nevi şahsına münhasır bir gülüşü ve ifadesi mevcuttur. Gülerken dişlerden çok diş etlerinin yoğun olarak görünmesi (gummy smile), pek çok bireyin rahat rahat gülmesine engel olmaktadır. Kişinin gülüşünün istediği şekilde olması ve önce kendi tarafından beğenilmesi özgüven, sosyal hayat ve ilişkileri açısından büyük önem taşır. Eğer yoğun olarak görünen bir dişeti mevcut ise bu durumun sebepleri arasında; aşırı fonksiyon gören gülümseme kasları, üst çenenin normalden daha uzun bir anatomiye sahip olması, kısa yapıya sahip dişler, burun yapısının üst dudak şekline olan etkisi gibi faktörler yer alıyor.

 

Diş etlerinin normalden fazla görünmesinden rahatsız olunduğu durumlarda, dişetlerine uygulanan gingivektomi ve gingivoplasti uygulamalarıyla problem çözüme kavuşabilir. Bu duruma ek olarak, diş boylarının uzatılması planlanmışsa, gingivoplasti ve gingivektomi uygulamalarının her ikisi birden de uygulanabilmektedir.

 

Diş etlerinden problem yaşamamasına rağmen diş ve diş eti uyumundan rahatsız hastalarımıza da gingivektomi ve gingivoplasti uygulamalarını yapmaktayız.

Gingivektomi

NEDİR?

Diş eti hastalıklarının tedavisinde ve estetik olarak diş etinin düzenlenmesinde kullanılan gingivektomi, diş eti dokusunun cerrahi olarak uzaklaştırılması işlemidir. Gingivektomi ile normal pozisyonuna göre uzun hale gelmiş veya enfeksiyon nedeniyle büyümüş olan diş eti dokusu kesilerek, ideal pozisyonuna getirilir. Dişler sadece diş fırçası ile tamamen temizlenemez ve dişlerin kontak noktaları ile diş eti oluğunun içerisinde kalan besin artıkları mikrobiyal bakteri plağına ve diş etlerinin hastalanmasına sebep olur. Bu diş eti sorunları gingivektomi işlemi ile tedavi edilebilir. Bu tedavi yöntemi diş etleri gülümseme esnasında yoğun olarak görünen hastaların daha rahat gülmesini ve bu durumun problem olmaktan çıkmasını sağlar.

Gingivoplasti

NEDİR?

Gingivoplasti, dişlerin etrafındaki sağlıklı diş eti dokularının şekillendirilmesidir. Estetik amaçlı olarak yapılan bu tedavi zaman zaman gingivektomi işlemi sonrasında da dişetlerinin istenilen şekilde ve simetrik olması için uygulanabilir. Görünen diş kısmının boyunu uzattığımız hastalarda işlem sonrası diş etlerine gingivoplasti ile yeniden şekil verilir. Böylece gereken simetri ve harmoni sağlanarak, dişlerin daha nizami ve estetik görünmesine imkân verilir.

Gingivektomi ve Gingivoplasti

NASIL YAPILIR?

Bütün diş eti hastalıklarının tedavisinden ve estetik olarak düzenlenmesinden önce Dent Modern Gold Bakım kapsamında diş taşı temizliği ve diş eti bakımının yapılmış olması gerekmektedir. Dent Modern Gold Bakım sonrasında işlem yapılacak olan diş ve diş eti bölgesi lokal anastezik maddeler ile uyuşturulur. Diş etlerinin düzenlenmesi için özel el aletleri ve dental lazer kullanılmaktadır. Lazerle yapılan işlemlerde kanama olmadığı gibi iyileşme çok hızlıdır. Bu aletlerle diş etine istenilen şekil verilir. İşlem yapılacak diş sayısına ve diş etinin durumuna göre süre birkaç dakika ile bir saat arasında değişebilmektedir. Gingivoplasti uygulaması ise, birkaç dakika süren bir işlemdir. İki işlem sonrasında da diş etlerinin üzerine nemli bir gazlı bez uygulanır. Özel diş eti kapatıcı patların kullanımından temizlik ve iyileşmeye etkileri açısından uzak durmaktayız. Hasta işlem sonrasında ağız hijyenini pat yokken daha rahat yapabilmektedir.

Gingivektomi ve Gingivoplasti

SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMESİ GEREKİR?

Gingivektomi ve gingivoplasti uygulamaları sonrasında, cerrahi müdahale sonrasında uyguladığımız protokole benzer bir protokol uygulamaktayız. Olası kanama kontörlü için nemli tampon uygulamaktayız ve hastalarımız bu tamponu diş etlerinin üzerinde 30-45 dk arasında tutmaktalar. İyileşme süreci boyunca yumuşak yiyecekler tercih etmeli, irritasyona sebep olabilecek aşırı baharatlı ve sert yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Tedavi sonrası hızlı bir iyileşme sağlanması için, ağız içi ve çevresinin hijyeni büyük önem arz eder. İşlem uygulanan diş ve diş eti bölgesinin 24 saat sonrasında diş fırçası ile anlatıldığı şekilde temizlenmesi ve ağız gargaralarının tavsiye edildiği gibi uygulanmasını önermekteyiz. Ağızın geri kalan kısmı için normal günlük bakım devam etmelidir.

 

Bu sürede, diş fırçası ve diş ipi kullanımına bağlı olarak iyileşen dokularda kanama olması normaldir, bu konuda endişe etmemek gerekir. Diş eti için uygulanan işlemden 7 ile 10 gün sonra eğer var ise dikişler alınır ve iyileşme gözlenir, üç ya da dört hafta içinde diş etleri ideal ve istenilen görünüme ulaşır.

Gingivektomi ve Gingivoplasti konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.