Frenektomi Tedavisi

NEDİR?

Frenulum ağız içindeki bir anatomik oluşum olup diş eti dokusu ile dil, dudak ve yanak arasında bulunmaktadır. Kelime anlamı  “kısa ve küçük bağ, herhangi bir oluşumun veya organın hareketlerini kısıtlayan bağ şeklini almış küçük mukoza veya deri kıvrımı.” demektir.

Temel fonksiyonu ise dil, dudak ve yanak dokularını diş eti dokusuna bağlayarak hareketlerini sınırlandırmaktır. Frenotomi ve frenektomi adlandırmalarıyla iki ayrı şekilde tedavi mevcuttur. Frenotomi normalden daha büyük ya da daha uzun frenulum yapısının düzeltilmesi demektir. Frenektomi ise frenulum dokusunun tamamen çıkarılması işlemidir.

Frenotomi ve Frenektomi Tedavileri

KİMLERE UYGULANIR?

  • Frenulumları normalden kalın, büyük olup diş eti kenarına çok yakından bağlanması durumunda diş eti çekilmesine ve diş eti hastalığına yol açabilir ve bu hastalarda uygulanmaktadır
  • Dil altında bulunan normalden büyük ve kalın frenulumları bulunan hastalarda uygulanmaktadır çünkü dil gerekli fonksiyonunu rahatlıkla yapamaz
  • Dil tabanında büyük, kalın veya kısa frenulum olup konuşma problemlerine yol açan çocuk hastalarda.
  • Diş etrafında doğal ve düzgün bir diş eti dokusu oluşturulmak istenen hastalarda
  • Ortodontik tedavi için diş hareketleri izin vermeyen frenulumu olan hastalarda
  • Diş eti hastalıklarının önlemesi veya giderilmesini sağlamak istediğimiz hastalarda
  • Frenektomi nasıl uygulanır
  • Frenektomi diş hekimliğindeki lazer teknolojisinin gelişimiyle 2 metot ile uygulanabilmektedir:

Cerrahi olarak frenektomi işlemi yapılabildiği gibi yumuşak doku lazerleri ile de yapılabilmektedir. Lazerle yapılan işlemler daha sıklıkla tercih edilmektedir çünkü işlem hem kanamasız hem de kısa sürmektedir. İşlemden önce bölge lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Daha sonra lazer yardımı ile fazlalık olan doku çıkarılmaktadır.

Cerrahi yöntemle ile uygulanan frenektomi de ise lokal anestezi altında fazlalık olan doku uygun cerrahi teknik ile kesilerek çıkarılır ve sonrasında bölgeye dikiş atılır. İyileşme sonrası dikişler alınır.

FRENEKTOMİ TEDAVİSİ SONRASINDA

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Frenektomi işlemi sonrası ağız ve diş bakımına düzenli olarak devam edilmesi gerekilmektedir. Hekiminiz tarafından verilen reçete önerilen şekilde kullanılmalıdır. 

Frenektomi Tedavisi konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.