Revolution Slider Error: Slider with alias tedaviler-slider not found.
Maybe you mean: 'homepage-slider' or 'tedavi-gold' or 'tedavi-implant' or 'tedavi-estetik' or 'tedaviler-cene-dis-cerrahisi' or 'tedaviler-pedodonti'

Fiber Post Tedavisi

NEDİR?

Kanal tedavisi sonrası restore edilebilecek kadar dokusu kalmayan dişlerde uygulanan dişin kökünün içerisine yerleştirilen fiberden yapılmış kök içi forma uygun bir çubuk vasıtası ile hem kökten hem dişin üst kısmından destek alan ve dişin dayanıklılığını artıran ve restorasyon zemini hazırlayan bir yöntemdir.

Fiber Post Tedavisi

HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Kanal tedavisi yapılan dişte çok fazla madde kaybı yoksa estetik dolgulardan, fazla madde kaybı varsa dişin kalan dokusunu kaybetmemek için inlay veya onlay tedavileri hiç destek alınacak sağlam diş duvarı kalmamışsa sadece kökler sağlamsa, kök kanalının içinden destek alan fiber post yapılıp üzerine porselen yada zirkonyum kaplamalar ile restorasyonlar yapılmaktadır.

Neden Fiber Post Tedavisi

TERCİH EDİLİR?

  • Diş köküne mekanik tutunmasının yanı sıra kimyasal olarak da yapışır.
  • Kırılma riski daha azdır.
  • Üst yapı restorasyonu ile çok uyumlu olduğu için basınçları kök boyunca iletir.
  • Full porselen kaplamaların altında metal yansıması olmadığı için estetik bir görüntü elde edilir.

Hangi Durumlarda

FİBER POST TEDAVİSİ UYGULANMAZ?

  • Diş köküne mekanik tutunmasının yanı sıra kimyasal olarak ta yapışır.
  • Kırılma riski daha azdır.
  • Üst yapı restorasyonu ile çok uyumlu olduğu için basınçları kök boyunca iletir.
  • Full porselen kaplamaların altında metal yansıması olmadığı için estetik bir görüntü elde edilir.

Fiber Post ve Metal Post'un

FARKLARI NELERDİR?

Fiber postlar dişe kimyasal bağlanan rezin esaslı güçlü yapıştırıcılarla tek seansta uygulanır. Döküm post ya da prefabrik metal postlar ise dişe daha çok fiziksel olarak tutunurlar ve metal döküm postlar laboratuvarda hazırlandığı için iki seans gerektirir. Esas olarak estetik olarak çok farklı bir görünümü vardır ve fiber postlar beyaz olduğundan dolayı dişetinin diş ile birleştiği alandan yansıma yapmazlar.

Fiber Post Tedavisi

NASIL UYGULANIR?

Kanal içerisinde özel yer açıcı aletler ile fiber postun yerleşeceği boşluk oluşturulur ve post özel yapıştırıcılarla kanal içine ve kalan diş dokusuna yapıştırılır. Fiber postlar kanal tedavili yani canlı olmayan dişe uygulandığı için herhangi bir ağrı hissedilmez ve ayrıca anestezi yapılmasına gerek yoktur. Sağlıklı bir kemik yapısı ve doğru bir kanal tedavisi varsa sadece dişin kök kısmı kalsa bile fiber post uygulaması yapılabilir. Sağlıklı bir kanal tedavisinin sonrasında uygulanan fiber postlar tek seansta 15 ile 20 dakika içerisinde bitirilebilmektedir.

Fiber Post Tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.