Estetik Tedaviler

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma tedavisi, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve ana diş dokusu sararmış dişlerin rengini, kişiye özel olarak birkaç ton açmak için uygulanan bir tedavidir. Dişlerin doğal yapı taşlarında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.

Özgüvenli ve güzel bir gülümseme için sağlıklı ve beyaz dişlerin önemi çoktur. Ancak dişler oluşumları sırasında meydana gelen yapısal bozukluklar, anne karnında veya çocukken kullanılan bazı antibiyotik ilaçlar, yedikleriniz ve içtiklerimiz ve içilen sulardaki yüksek yoğunluktaki flor miktarı dişlerimizde renklenme yapabilir. Bu faktörlerin yanında yaşlanma ile meydana gelen doğal süreç, eski protez, kaplama ve dolgular da dişlerdeki beyazlığın kaybolmasında etkilidir.

Günlük tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde içerisinde bulunan organik ve inorganik maddeler nedeniyle dişlerin renginin koyulaşmasına sebep olmaktadır. Örnek olarak çay, kahve, sigara, vişne suları, kırmızı şaraplar, nar suları gibi gıdalar dişler de renk değişikliğine sebep olan bazı malzemelerdir. Yıllar geçtikçe rengi koyulaşmış veya sararmış dişlere porselen kaplama vs. yaptırmak yerine bleaching olarak da adlandırılan kalıcı diş beyazlatma yöntemi invaziv olmadığından dolayı tercih edilmektedir Beyazlatma tedavisi doğal dişlerde var olan renklenmelerin giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemi olup 4 şeklide uygulanmaktadır.

Kimlere Uygulanabilir?

  • Bebeklik dönemi antibiyotik renklenmesi olan dişleri olan hastalarda
  • Eski amalgam dolguların neticesinde dişlerinde renklenmeler olan hastalarda
  • Yaşam boyu sekonder dentin neticesinde renklenme olan hastalarda
  • Kanal tedavisi neticesinde dişin canlılığını yitirmesi sonucu dişlerinde renklenme olan hastalarda
  • Yoğun çay, kahve, tütün, kırmızı şarap ve ağız gargaralarına bağlı olarak diş yüzeyinde meydana gelen renklenmeleri olan hastalarda
  •  Travma sonucu dişlerde meydana gelen diş renklenmeleri olan hastalara

Kimlere Uygulanmamalıdır?

Diş beyazlatma tedavisi hemen hemen herkese uygulanabileceği gibi tedavinin etkili olmayacağı sınırlayıcı durumlarda mevcuttur. Esas belirleyici durum diş hekiminizin yapacağı ağız içi muayene ve teşhisi ile dişlerin bu işlem için uygun olup olmadığının belirlenmesidir. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve ilerlemiş diş eti hastalığı olan hastalara bu problemleri tedavi edilmeden beyazlatma uygulanamamaktadır. Büyüme ve gelişimini tamamlamamış bireylere önerilmemektedir. Gebelere ve emziren annelere de dikkatli yapılmalıdır.

Randevu Al