Çene Kisti Operasyonları konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.

Çene Kistleri

NELERDİR?

Yumuşak doku içerisinde veya kemik dokusu içerisinde oluşan, içinde kimi zaman kıvamlı bir sıvı bulunan, etrafı yumuşak dokuyla kaplanmış boşluklar “kist” olarak tanımlanır. Bulundukları doku içerisinde genişleyerek büyürler ama büyüme bu büyüme yavaş ilerler. Kistler, insan vücudunun her bölgesinde oluşabilse de, en sık çenelerde görülürler.

Çene Kistleri

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Çene ve ağız kistleri ilk aşamada herhangi bir klinik belirti vermeyip gizlice büyürler. Bu büyüme sonrasında lokalizasyonu itibari ile elimizle hissedilebilir bir şişlik olarak gelebilir. Kistler genellikle ağrısızdırlar. Ağrının oluşması bir iltihap belirtisidir. Çok fazla büyüme gerçekleştirip çevre anatomik oluşumlara zarar verip baskı yapmaya başlayabilirler. Alt çene siniri üzerine baskı yaptığı durumlarda ise alt dudakta his kaybı oluşur. Çok büyük boyutlara ulaştıklarında dişlerin konumunu değiştirme, sallanma ve özellikle alt çenede oluşacak olan patolojik boşluk yani kemik içerisinde oluşan büyük bir boşluk nedeniyle alt çene kemiğinde kendiliğinden kırık görülebilir. Doğru tanı için klinik, radyografik ve histopatolojik bulgular beraber değerlendirilmelidir.

Çene Kistleri

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kistler cerrahi olarak tedavi edilirler. Yapılan detaylı ağız içi ve radyolojik muayene sonrasında kistin büyüklüğü, lokalizasyonu, çevre anatomik dokularla komşuluğu uygulanacak olan cerrahi tekniğin seçimini etkilemektedir.  Eğer çene kistlerine zamanında ve doğru müdahale edilmezse yüz bölgesinde şişlik, enfeksiyon, çene kemiğinde deformasyon, iyi ya da kötü huylu tümör oluşumu gibi ciddi sonuçlara ve sorunlara neden olabilir.

Çene Kisti Operasyonu

NASIL YAPILIR?

  • Çene kisti ameliyatlarında,  teknik olarak enükleasyon ve marsüpyalizasyon adı verilen iki temel yöntem kullanılır;
  • Enükleasyon kistin bulunduğu bölgeden bütün olarak ve ideal şartlarda tek parça halinde çıkarılmasıdır. Lokal veya genel anestezi ile yapılan müdahale de diş eti kaldırılır ve kiste ulaşılır daha sonra kist bulunduğu bölgeden çıkarılıp çevre dokular temizlendikten sonra, bölge dikiş atılarak kapatılır.
  • Marsüpyalizasyon tekniği ise çok büyük hacimli kistlerin öncelikle küçültülüp daha sonra cerrahi olarak çıkarılması ve işlem bitiminde bölgeye bir dren uygulanmasıdır.
  • Marsüpyalizasyon işlemi genellikle büyük hacimli kistler için uygulanır. Bölgeye açılan küçük bir delik vasıtasıyla kistin içindeki sıvı boşaltılır ve kistin iç basıncının azaltılması amaçlanır. İçindeki sıvı basıncı azalan kist bu sayede küçülür. İdeal küçüklüğe ulaştığı zaman kist cerrahi müdahale ile çıkartılır.
  • Dren uygulanması işleminde, kistin içine sürekli kistin sıvısının boşalmasına yardımcı bir dren yerleştirilir ve kistin küçülmesi sağlanır. Küçülen kist yine cerrahi işlem yapılarak çıkarılır.
  • Cerrahi işlem sonrasında ilgili diş ağızda bırakıldıysa, dişe kanal tedavisi yapılır. Eğer kist ile birlikte diş çekildiyse, bölge kemik ogmentasyonu ve iyileştikten sonra implant uygulamasına gidilebilir.

Çene Kisti Operasyonu Sonrasında

NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Ameliyat sonrasındaki süreç hekim tarafından dikkatlice izlenmelidir. Hekim operasyon sonrasında bir reçete ile antibiyotik, ağrı kesici, gargara kullanımını önerebilir. Hastanın ilaçlarını düzenli ve tavsiye edilen şekilde kullanması, ağız hijyenine ekstra dikkat etmesi, hekimin tavsiye ettiği süre içerisinde yumuşak gıdalarla beslenmesi, cerrahi işlem yapılan bölgeye zarar verecek hareketlerden kaçınması, çeneye herhangi bir darbe almamaya dikkat etmesi ve periyodik kontrol yaptırmayı ihmal etmemesi gerekir. Bazı kistlerin tekrar etme olasılığı çok fazladır.

Çene Kisti Operasyonları konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.