Apikal Rezeksiyon konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.

Apikal Rezeksiyon

NEDİR?

Apikal rezeksiyon cerrahi bir diş tedavisidir. Kanal tedavisi görmüş veya herhangi bir sebepten ötürü geleneksel olarak kanal tedavisi yapılamayan ve bu duruma kök ucunda iyileşme göstermeyen inatçı abselerin varlığında dişin kök ucuyla beraber etrafında enfeksiyondan etkilenmiş olan dokularında kesilerek çıkarıldığı bir cerrahi tedavi yöntemidir.

Bu işlem kanal tedavisi görmesine rağmen iyileşmeyen veya kök ucu absesi dirençli olan dişlere uygulanmaktadır.

Apikal rezeksiyon, inatçı kök apselerinde diş köküne dışarıdan yapılan direk müdahale ile tedavi sağlanmasıdır.

Apikal Rezeksiyon

HANGİ DURUMLARDA/KİMLERE YAPILIR?

Kanal tedavisinde başarı sağlanamayan dişlere sahip hastalarda apikal rezeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Bu durumun sebebi olarak dişte bulunan kanalların tıkalı olması,

inatçı enfeksiyon varlığı, kanal tedavisi yenilenmiş olmasına rağmen iyileşmeyen dişler, kök kanallarında ulaşılamayan ekstra kanalların varlığı, normal yollarla kanal tedavisi yapılamayan dişler gösterilebilir.

 • Çeşitli sebepler nedeni ile kanal tedavisi seanslarına uyamayan hastalarda,
 • Travma sonucu diş kökünün son 1/3 parçasında kırık meydana gelen ve kırık parçanın çıkarıldığında dişin kurtarılabileceği hastalarda,
 • Diş kökündeki lezyondan biopsi alınması gereken hastalarda,
 • Altında sürekli dişi oluşmamış olan ancak kökünde lezyon olan süt dişleri bulunan hastalarda,
 • Kanal tedavisi yapılırken, dişin kökünün 1/3lük son kısmında kanal aletinin kırıldığı hastalarda.

 • Kanal tedavisi sırasında kanal dolgu maddelerinin kök ucundan taştığı hastalarda uygulanır.

 • Kanal tedavisi işleminden sonra  oluşan ve geçmeyen ağrıları olan hastalarda uygulanır.

 • Dişin kök kanal gelişimini tamamlamadığı durumlarda, dişe kanal tedavisi yapılması gerekirse, dişin kök ucunu retrograd (tersten) kapatmak gereken hastalarda uygulanır.

Apikal Rezeksiyon Tedavisi

KİMLERE YAPILMAZ?

Sebebi belli olmayan kanal tedavisi başarısızlıklarından sonra yapılan apikal rezeksiyon cerrahilerinde de başarısızlık olma ihtimali mevcuttur. Öncelikle kanal tedavisinin başarısızlığının sebebi belirlenmelidir. Başarısızlığın sebepleri arasında anatomik farklılıklar, inatçı bakteriler vs. olabilir ve ona göre yaklaşmak gerektir.

 • Dişin kökünün anatomik olarak kısa olduğu hastalarda
 • Özellikle zaten sallanmakta olan dişleri bulunan hastalarda
 • Sistemik hastalıklar neticesinde genel anlamda tedavi yapılamayan hastalarda apikal rezeksiyon yapılamaz.

Apikal Rezeksiyon

HANGİ DİŞLERE UYGULANIR?

Apikal rezeksiyon işlemi,büyük azı dişleri de dahil olmak üzere, bütün dişlere uygulanabilir. Özellikle azı dişlerinin bulunduğu arka bölge, apikal rezeksiyon kararından önce detaylıca değerlendirilmelidir. Özellikle alt çenede,ameliyat esnasında  sinire zarar verilebileceği düşünülüyorsa , dişin çekimini yapmak daha sağlıklı olacaktır .  Ayrıca  diş kökünün  uzunluğu, apikal rezeksiyon endikasyonunda  önemli bir faktördür . Diş kökünün 1/3 lük alt kısmı çıkartıldığı durumda kalan  diş kökünün uzunluğu  çok kısa kalacaksa, dişi çekmek daha sağlıklı olacaktır.

Apikal Rezeksiyon

NASIL UYGULANIR?

Her cerrahi işlem öncesi hastalarımızın anti bakteriyel bir ağız gargarası ile ağızın çalkalanmasını öneriyoruz. İşlemden önce iyi bir kanal tedavisi yapılmış dişin varlığı sonrasında oluşabilecek herhangi bir sızdırmazlık için büyük önem arz etmektedir. Öncelikle işlem yapılacak diş bölgesine lokal anestezi yapılır ve bölgede yeterli anastezi sağlandıktan sonra rezeksiyon yapılacak dişin diş etinde ideal cerrahi için uygun bir kesi yapılır ve diş eti kaldırılır. Enfeksiyona maruz kalan bölge izlenir ve o bölgeden eğer köke bir ulaşım yok ise dişin, kök ucu çevresindeki kemikte bir pencere hazırlanır.

Kök ucunda kist mevcutsa, kist tek parça halinde kemik içerisinden çıkartılır. Dişin kök ucunda enfeksiyondan veya kistin varlığından etkilenmiş olan kök kısmı, cerrahi dental aletler yardımıyla kesilerek çıkartılır ve düzeltilir. Kanal tedavisi bitmiş olan dişin kök kısmının ucundaki  bölümü  dolgu yapar gibi küçük bir miktar oyulur. Hazırlanan kaviteye(oyulan bölge) rezeksiyon yapılan bölgeden geri kök kanalının içerisine herhangi bir bakteri sızdırmazlığı oluşmasın diye, özel dolgu malzemeleriyle (MTA) kanal  ağzı tersten kapatılır. Buna retrograd dolum deniyor. Rezeksiyon boşluğu, bol serum fizyolojikle yıkanarak steril hale getirilir. Rezeke edilen bölgedeki kemikte büyük bir alan kaybı oluşmuş ise, kemik tozları ile soket doldurulur. Yumuşak doku dikişler yardımıyla kapatılarak apikal rezeksiyon işlemi bitirilir.

Apikal Rezeksyion Tedavisi

SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Basit cerrahi bir operasyon olduğu için işlem sonrası  kanama oluşmaması için, uygulanan tamponun  yarım saat kadar işlem bölgesinde kalması gerekir. 24 saat süre ile sıcak ve sert  yiyecek içeceklerden uzak durulması gerekir. Anestezinin etkisi geçmeden katı gıdalar yenilmemelidir. Operasyondan sonra ödem ve ağrı oluşmaması için dışarıdan buz kompres tatbik etmek gerekir. Soğuk tatbiki ilk  24 saat diliminde çok etkilidir. Bu işlem daha çok, kemiğin fazla kaldırıldığı durumular da uygulanmalıdır. Apikal rezeksiyon sonrası iyileşme süresince dişin üzerine protez yüklemesi yapılmamalı ve çok aşırı kuvvet verilmemelidir.

Apikal rezeksiyon sonrası hafif ödem ve ağrı olması normaldir. Hekiminizin reçete etmiş olduğu ilaçları kullanmalısınız. Operasyon sonrası ağız hijyenini en üst seviyede tutmak gerekir. Anti bakteriyel gargaralar ve diş fırçalanması ihmal edilmemelidir.

Hastalar işlem sonrası dişin durumu kontrol edebilmek için 3. ay, 6. ay, 12. ay ve 24. aylarda yapılacak olan kontrol seanslarına uymalıdır. Bu seanslarda işlem gören diş röntgen ile kontrol edilir, kök etrafında yeni kemik oluşumunun olup olmadığı izlenir. İki yıl içerisinde herhangi bir sıkıntı çıkarmayan dişlerin tedavisi başarılı kabul edilir.

Apikal Rezeksiyon Sonrasında

ENFEKSİYON TEKRARLANIR MI?

Apikal rezeksiyon sonrasında enfeksiyonun tekrarlama riski vardır. Tekrarlama durumundaysa; diş kökünde şişlik, ağrı ve iltihaplanma görülür. 

Apikal rezeksiyon ameliyatı sonrası enfeksiyon oluşursa, tekrar bölgenin açılıp, hastalıklı dokunun temizlenmesi gerekir. Enfeksiyonun tekrarlama ihtimali her daim bulunabilir. Günümüzde yaygınlaşan implant tedavisi, özellikle bu durumlarda tekrarlayan enfesiyonlarda, dişin yerine iyi bir alternatif tedavidir. Çünkü vücut ile uyumlu olan diş implantları, eksik dişin yerine yerleştirilerek, dişin her türlü estetik ve fonksiyonlarını karşılamakta, çok uzun süreler sağlıklı ve başarılı bir şekilde kullanılmaktadırlar. 

Apikal Rezeksiyon konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.