Ampütasyon Tedavisi

NEDİR?

Amputasyon, günümüzde süt dişlerinde fonksiyonun devamı için yaygın olarak kullanılan bir tedavi şeklidir. Süt dişlerinde bulunan çürük dokunun dişin merkezinde bulunan ve dişi besleyen damar ve sinir demetine kadar ulaştığı hastalar üzerinde uygulanır. Dişin çürük kısmıyla birlikte çürük sebebi olan bakteriler ve bu bakterilerin etkilediği damar, sinir demetinin uzaklaştırılmasıyla yapılır. 

Böylelikle dişin sadece kuron dediğimiz bölgedeki damar ve sinir demeti uzaklaştırılır kök içerisindeki damar ve sinir paketine müdahale de bulunulmamış olur. Dişin özellikle kök kısmının canlı kalması ve kemik içinde sağlıklı bir şekilde görev yapması amaçlanarak tedaviye devam edilir. Çünkü kök kısmı alttan gelen sürekli dişin etkisiyle süt dişlerinin köklerinde erime meydana gelmeli ve bunun içinde kök içindeki canlılığın devam etmesinin sürecin doğal ilerlemesi için önemi büyüktür. Amputasyon tedavisinden sonra dişin üstüne dolgu veya paslanmaz çelik kron kaplamalar yapılır. 

Diş dokusu canlılığını kaybettiğinde, ağrı ve şişliklerin yaşanması doğaldır. Dişin canlılığını kaybetmesi, diş çürüğü veya dişe gelen bir travma sonucunda da gerçekleşebilir. 

İlerlemiş diş çürükleri, diş üzerindeki belirgin renk değişiklikleri enfeksiyon belirtisidir. Bu enfeksiyonlara daimi dişlerde de rastlanabilir. Tedavi öncesi süreçte antibiyotik kullanılması önerile bilinmektedir. 

Süt dişlerine uygulanan amputasyon veya kanal tedavilerinden önce lokal anastezi ile uygulanacak bölgede ve dişte hissizlik sağlanır. Böylelikle tedavi sırasında çocuk hastaların ağrı hissetmesi engellenir.

Süt dişinde yer alan enfeksiyon çok ilerlediyse, çocuğunuzun sağlığı ve daimi dişlerin germleri tehlikede olabilir. Bütün kontroller neticesinde süt dişinin çekimine karar verilebilir ve bu gibi durumlarda çekim boşluğuna diğer süt dişlerinin kaymaması ve alttan gelecek olan sürekli dişte doğru yerine yerleşmesi için yer tutucu yapılması gerekmektedir. 

Süt dişlenme döneminde panoramik röntgen büyük önem arz eder özellikle süt dişi çekimi planlanıyorsa. Alt kısımdaki daimi dişin oluşup oluşmadığı ve eğer oluştu ise gelişim basamağı önemli bir hal almaktadır. Süt dişinin kökünün sürekli diş ile ilişkisine mutlaka bakılıp analiz edildikten sonra çekim kararı verilmelidir. 

Eğer ki süt dişleri çürük veya herhangi başka bir sebep nedeniyle kaybedilirse boşluğun iki tarafında yer alan dişler çekim boşluğuna doğru eğilebilir veya hareket edebilir. Alttan gelecek olan sürekli diş için gereken yer kaybedilir. Sonucunda pek çok çapraşılık ve ortodontik bozukluk yaşanır. Süt dişinin erken çekilmesi, boşlukların yanlarında bulunan dişlerin boşluk kısmına yaptığı eğim nedeniyle damak ya da yanak kısmına doğru çapraşıklıklar oluşturur. Devamında da ortodontik bozukluklar yaşanır. Amputasyon tedavisi bu noktada önem kazanır. 

Çene gelişiminde yetersizlik bulunan çocuklarda koruyucu bağlamlı ortodontik tedaviler 6-12 yaş döneminde içerisinde yapılmaktadır. 12 yaşını geçen her çocukta ortodonti tedavisi medikal ve ekonomik açıdan uzun sürer. Doğal dişlerin konforunu hiçbir materyal gerçek kılamaz. Daimi ya da süt dişlerinin çekilmemesi veya çürüklerin erken tanı ile tespit edilmesi önemli bir ayrıntıdır. 

Ampütasyon konusunda daha fazla bilgi almak ve size en uygun çözümü sunabilmemiz için bize ulaşın.