Dent Modern

Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

Diş fırçasının temizleyemediği ve ulaşamadığı diş araları bölgeleri için diş ipi ve ara yüz fırçasından yararlanılabilinirken, bakteri plağı oluşumunu minimuma indiren ve uzun bir süre ağız sağlığını koruma altına alan en etkili yardımcı çözüm yolu ağız bakım sularıdır. Ağız bakım suyunun başlıca kullanım amaçları ağız içi zararlı bakterilerin etkinliğini azaltmak ve nefesi tazelemektir. Ancak şiddetli ve kronik ağız kokusu sorunlarını giderilmesi için diş hekimine başvurarak, uygun tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. Ağız kokusu zannedilen kokuların nefes kokusu olma olasılığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Ağız bakım suları dişlerin üzerinde birikinti halinde oluşan bakteri plağına ve bu bakterilerin neden olduğu zararlı asit bileşenlerine karşı koruma sağlayarak, diş çürükleri ve diş taşları problemlerini etkisiz hale getirmektedir. Ancak tek başına temizlik sağlayamaz ve mekanik temizlik sağlayan diş fırçalama, diş ipleri ile birlikte kullanılması gerekir. Bunun dışında diş eti problemlerinde ve tedavilerinde diş hekimleri tarafından özel bazı ağız bakım suları tavsiye edilmektedir.

Genellikle ağız kokusu sorunu olanlar için ağız bakım suları nefes tazeleme amacı ile kullanılmaktadır. Ancak ağız bakım suları çeşitli seçenekleri ile kişinin ihtiyacına yönelik kullanım imkanı sunmaktadır. Özellikle bakteri plağını ve diş çürüklerini önlemek ya da diş eti sorunlarını kontrol altında tutmak için ağız bakım suyu tercihinizi diş hekiminizin önerisi doğrultusunda seçmeniz tavsiye edilmektedir.


Ağız bakım suları nasıl kullanılır?


1-Düzenli ve etkili kullanım

Ağız ve diş sağlığının korunması ve devamlılığı için düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş fırçasının ulaşamadığı diş araları için diş ipi ve ara yüz fırçasını kullanılması gerekir. Ayrıca kişinin ağız diş ve dişeti yapısına uygun diş fırçası ve diş macunu seçimi de önemlidir.

Günlük olarak yapılan periyodik ağız temizliğinden sonra bakteri oluşumunu engellemek ve ferah bir nefese sahip olmak için ağız bakım suyunu doğru miktarda ve hekim tarafından önerildiği gibi kullanmanız gerekir.


2- Ağız bakım suları tek başına ağız bakımını sağlamaz

Ağız bakım suyu hiçbir zaman tek başına istenilen ağız temizliğini sağlamamaktadır. Yani ağız ve diş temizliği için düzenli olması gereken diş fırçalama işleminin yerine ağız bakım suları aynı etkiyi yapamazlar ve diş fırçalamanın yerini alamazlar. Önemli olan ağız bakım sularının diş hekimlerinin tavsiyesi doğrultusunda bilinçli bir şekilde kullanılmasıdır.


3- Yeterli süre

Ağız bakım suyunun tüm dişlere ve ağza etki etmesi ve yeterli korumayı sağlaması için yeterli bir süre boyunca ağız içinde gargara yapılması gerekir. Genellikle ağız bakım sularının en az 30 saniye ile 1 dakika arasında gargara yapılması tavsiye edilmektedir.


Günlük ağız bakım suları ile Gargaralar arasında fark varmıdır?

Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde, bakteri ve bakteri ürünlerinin aktivitesini bitirecek, dezenfeksiyon sağlayacak ve kötü ağız kokusu oluşmasını da engelleyecektir. Fakat burada önemli olan, günlük ağız bakımında kullanılan ağız bakım suları ile ağız içi cerrahi operasyonlar sonrasında reçete edilen ağız gargaraları arasındaki farkı iyi bilmektir. Ağız içi yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında reçete edilen ağız gargaraları içerdiği alkol ve klorheksidin etken maddeli gargaralardır. Bu gargaraların anti bakteriyel özellikleri güçlü olduğu için rutin kullanıma uygun değildir. Bu sebepten dolayı hekim tavsiyesi ile önerilen şekilde ve dozda kullanılmalılardır.

Klorheksidin içeren ağız gargaraları hakkında bilinmesi gereken önemli bir bilgi ise, dişler fırçalandıktan 30 dk sonra yapılması gerektiğidir. Diğer bir tercihte dişleri fırçalamadan önce gargara yapmaktır çünkü diş macunlarının içinde bulunan bazı maddeler klorheksidinin aktivitesini engelleyerek etkinliğini bozmaktadır. Bu gargaraları 30 sn boyunca ağız içinde gezdirmek bakterilere karşı etkinlik için yeterlidir.

Bu gargaraların küçük miktarlarda yutulmasında bir problem oluşturmazken, uzun süre ve çok miktarlarda yutulması geri mide problemlerine sebep olabilir bu problemler geri dönerler. Klorheksidinli gargaraların uzun süreli kullanımı sonucu tat duyusunda bozulmalar meydana gelebilir.

Randevu Al